Report: Česko – Řecko „U21“

Pár dní před začátkem extraligových zápasů se v Jablonci nad Nisou uskutečnil kvalifikační fotbalový zápasmezi Českem a Řeckem do 21 let. Na tento zápas byl, jak už pravidlem bývá, zorganizován kotel na podporu Lvíčat s názvem Vlajkonoši a pětice varských byla u toho.

Z lázeňského města se vydáváme něco okolo 13 hodiny odpoledne, do výkopu máme zhruba pět hodin čas. Naskládáme se do vozu a vyrážíme směr Praha. Hned v úvodu je náš dnešní řidič upozorněn, že máme dostatek času, takže nějaké kaskadérské kousky si může schovat na nějaký jiný výlet. Cesta ubíhá v poklidu, posádka popíjí pivo z plechu, občas někde stojíme na semaforech, ale žádné velké zdržení. První velkou pauzu děláme v Krušovicích, kde vidina točeného piva a teplého párku v rohlíku vítězí a občerstvujeme se.

Prahou projedeme jak po másle a na dálnici na Liberec stavíme u prvního fastfoodu, který nám přijde pod ruku. Dáváme opět něco malého k snědku, pokuřujeme, nakoupíme ještě zásoby na nedaleké benzínce a už se vydáváme na Sever Čech. Cesta z Prahy do Jablonce uteče jako voda a za nějakých 50 minut od vyjetí od Prahy už sjíždíme z dálnice.

Vzhledem k tomu, že Jablonec není nijak velké město a stadion Střelnice je již některým znám, parkujeme hned na kraji města u Kauflandu, převlékáme se do bílých triček (jednotný dress code na dnešní doping) a razíme si to do menšího kopce k pokladnám. Kupujeme lístky za solidní stovku, přes turnikety, kdy místo elektrického přístroje trhají lístky náctiletí členové sekurity, procházíme bez jakýkoliv kontrol. Jsme u stadion zhruba hodinu před výkopem a jeho útroby i okolí zatím znějí prázdnotou.

Rádi bychom uchutnali místní výčep, ovšem velké zklamání přichází s informací, že se dnes čepuje pouze Birell. Obsluhu pošleme do prdele, natočíme si čistou vodu do láhve, kterou jsme si přinesli a jdeme se pokochat tribunami jabloneckého stadionu. Ten je celkem útulný, ze tří stran obklopen tribunami, v jeho bezprostřední blízkosti je i sympatické lesík. Jen mi trošku nedává rozumu, proč je klec pro hosty na nejlepším místě stadionu (za jednou z branek) a domácí kotel je na kraji hlavní tribuny.

Nicméně sedíme na tribuně čekajíc hordy příchozích diváků a vlajkonošů. Jak minuty ubíhají, všemožně postáváme, vyhlížíme a pokuřujeme, stále se nic na stadionu neděje. Až nějakých deset minut před výkopem se začínají rojit skupinky fanoušků a také oficiální delegace s bubnem, vlajkami a choreem. Ti se hned pustí do věšení vlajek a přípravy chorea, sektor se začíná slušně plnit a dle mého odhadu se nás sešlo nějakých 80ks aktivně fandících.

Úvodní minuty nejsou ve znamení nějakého velkého fandění, většina se rozhlíží okolo sebe, vedle koho to vlastně stojí a v koutku duše se sám sebe ptá, odkud ten typ asi je a komu fandí. Atmosféra se pomalu začne uvolňovat s dalšími chorály a pokřiky, které před sektorem celkem obstojně spíkruje, občas s megafonem, občas bez, osoba z jedné nejlepších band.

Asi po pětadvaceti minutách se roztahuje choreo, které ve finále představuje českou vlajku a pět obouruček, které dávají finální ČESKO. Ke konci poločasu má support stále zvedající se tendenci, chvílemi je to opravdu solidní rachot a s kamarády na sebe pokukujeme a doslova se tetelíme, jelikož je to opravdu óda pro uši. Něco podobného zažijeme ve Varech tak jednou, možná dvakrát za sezónu na pár minut, v Jablonci to byla půlka zápasu. Opravdu, jak je jednoduché, když 80 lidí z 80 tleská, na pokyn zvedá ruce a hlasitě zpívá, nikoli řve.

Končí první poločas, u bubnu se prodávají samolepky, klíčenky a šály. Co jsem tak postřehl, tak se prodali úplně všechny předměty, které si kluci z vedení Vlajkonošů přivezli, což je rozhodně dobrá věc a každá finanční injekce, kdy jsem si jist, že peníze jdou zpět do výroby choreí nebo do dalších fanouškovských předmětů, rozhodně povzbudí autory v pokračování projektu.

Začíná druhý poločas, sektor pro domácí vlajkonoše se velmi pomalu začne formovat k fandění a po chvíli se tak také děje. Co ale musím určitě ocenit, je fakt, že většina chorálů trvá klidně i přes deset minut herního času! Což je věc, která na hokeji prakticky neexistuje a je i takřka nemožná – na hokeji se musí daleko více reagovat na vývoj utkání, oslabení, přesilovka… V tom si myslím, že je rozhodně kouzlo supportu na fotbale. Držet chorál několik minut, i během něj se dá odpočinout a opakovaně vyhecovat kotel k hlasitému nástupu probíhajícího chorálu. Skvělá práce!

Abych zůstal ještě u chorálů, které podporují fotbalovou reprezentaci – většina melodií je okopírována, ať už od domácích táborů, nebo i těch zahraničních. Přesto převažuje velká inspirace od Baníku Ostrava. Najednu stranu v dobrém chorálu s dobrým textem si toho člověk takmeř nevšimne. Nicméně, například v celkem známém družebním popěvku FCB a GKS, akorát se změnou textu, jsem chvílemi kroutil hlavou.

Tento fakt ovšem nic nemění na tom, že k závěru utkání jde fanatismus a hlasitost chorálů na maximální úrověn. Nic na tom nemění ani fakt, že Řekové se ujímají vedení 1:2, jenž udrží až do konce. Pár minut před koncem se v sektoru rozhoří světlice, podpořené několika stroboskopy a ohni. Skvělé zakončení dnešního utkání.

Zápas končí, hráči pomalu a zklamaně přicházejí pod sektor poděkovat za podporu. Na publiku není nějaké zklamání z prohry znát, hráčům poděkujeme za jejich nasazení a pomalu se chystáme k odchodu. To už k nám ale po trávníku svižným krokem míří trenér lvíčat Viťa Lavička a už z dálky gestikuluje, že je velmi vděčný za naši podporu.

Odcházíme ze sektoru a jedinou černou kaňkou je domácí security. Začíná doslova hon na čarodějnice – na osoby, které dle nich údajně odpalovali pyro. Security ukazujeme prstem na několik osob a fízlové je poslušně zajišťují a odvádí pryč. Díky nim mohou být jablonečtí sirotci v klidu, že je dnes večer nikdo nesežere ani neznásilní… Konfidenti!

I přes toto extempore musím naši premiérovou návštěvu na projektu Vlajkonoši hodnotit více než pozitivně. Skvělá zkušenost, výborný doping a fanatický večer, z kterého jsme měli cestou domů pocit, že jsme něco malého udělali i pro naši krásnou vlast!

15. října hrají lvíčata v Chomutově, pojeďte je podpořit i Vy!

 

Sepsal Alessio

 

 

5 (100%) 1 hlas[ů]
Facebooktwittergoogle_plus
Můžete odpovědět na kometář, nebo se vrátit zpět nahoru.

Komentovat

Powered by WordPress and MasterTemplate
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat